На 26.10.2019 г. 48 седмокласници от СУ „Райчо Каролев“, заедно със своите ръководители, се насладиха на постановката „Вълшебната флейта“ от Волфганг Амадеус Моцарт на сцената на „Националната опера и балет“.

Събитието стана възможно благодарение на одобрен проект по Национална програма на МОН „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модул „Културните институции като образователна среда“. Ръководител на проекта е старши учител по музика Румяна Петкова.

Изборът на оперна творба не беше случаен. В информационното ни общество едно дете лесно достига до различни забавни музикални стилове. По-трудно е да бъде усвоена една творба с по-обемно съдържание от музикално-сценичните жанрове. Точно тук е отговорната роля на музикалния педагог и културните институции да преведат ученика увлекателно по пътя на ГОЛЯМОТО изкуство. Негов храм е сцената на Софийската опера и балет с вдъхновителя Академик Пламен Карталов. Успехите на постановките в последните години са впечатляващи, а интересът към тях е огромен.

В предварителна подготовка в часовете по музика бяха разгледани елементите на жанра опера, видовете певчески гласове, групите инструменти в оркестъра. Биографията и творчеството на В. А. Моцарт се изучаваха с помощта на видео материали на мултимедия и изпълнения на ученици, които се обучават да свирят на пиано.

Специално внимание беше отделено на правилата за културно поведение на възпитаната публика.

В осъществяването на проекта бяхме подкрепени от ръководството на училището в лицето на неговия директор д-р Богдан Андреев. Неговият интерес и усилия всички условия на програмата да бъдат изпълнени допринесе за качеството на реализацията.

На родителските срещи, които бяха проведени за запознаване с предстоящото събитие, всички приветстваха идеята и подкрепиха с готовност избора ни на постановка.

Оттук започнаха контактите ни с Националната опера и балет, по-специално с нейния PR Галина Минчева. Получихме пълно съдействие в желанието ни да научим и видим повече за самия спектакъл и операта като институция.

В самия ден на посещението бяхме посрещнати с радост и почитание, и любезно въведени на камерната сцена от режисьора на спектакъла Юлия Кръстева. Изключително внимание получихме при настаняването на всички ученици.

Самият спектакъл беше празник за духа и сетивата. Адаптираната версия за деца, пъстрите костюми, използването на мултимедия, изключително младият състав и впечатляващи изпълнения плениха учениците. Оркестърът майсторски акомпанираше, а жизнерадостният хумор правеше връзката с творбата още по-непринудена.


За благодарност към изпълнителите Никола Спасов от VII В клас представи „Волынка“ от Леополд Моцарт на пиано. Калина Георгиева от VIIБ клас подари своята картина-афиш на „Вълшебната флейта“ с интерпретацията си на либретото.


Своя поздрав на електронна китара отправи и Константин Калоферов от VII В клас. Неговата музикална биография е впечатляваща – в последните пет години завоюва първи места в Национални конкурси в различни градове на страната, а в Международния конкурс „Звукът на времето“ в град Велико Търново през 2018 и 2019 год. печели съответно Гран При и първо място. Негов учител е Радослав Талев.


Лично Юлия Кръстева показа на учениците голямата сцена на операта и им разкри много от тайните на подготовката на оперните спектакли.

Седмокласниците останаха в плен на високото изкуство. Всички ние – ученици и учители си пожелахме пак да бъдем гостоприемно приети в уютния дом на изкуството – Националната опера и балет, гр. София.


150 Rumiana Petkova

Румяна Петкова
ст. учител по музика

Приемете нашата благодарност за сърдечното домакинство и добронамереност към нашите ученици, за загърбения търговски интерес в полза на високите стойности. За сърцатата отзивчивост Ви благодарим, а благодарността е памет на сърцето.

Бъдете вдъхновени и вдъхновяващи, заобиколени с колеги и публика, подкрепящи вашите усилия и смислени проекти.




Калина Георгиева от VIIБ клас подари своята картина-афиш на „Вълшебната флейта“ с интерпретацията си на либретото.

FaLang translation system by Faboba